Please update your Flash Player to view content.

Rozmarýn

centrum služeb rodině

DOTAZ 1:

Dobrý den paní Eliško,

píšu Vám s prosbou o radu v mé ne úplně přehledné situaci. Jsem doma s holčičkou 2 a čtvrt roku, rodičovský příspěvek jsem dobrala v lednu, u zaměstnavatele jsem pořád vedená na rodičovské dovolené do tří let dcerky. Živí nás momentálně manžel. Malou mi vezmou do školky až od září na dva dny v týdnu v H. a od tří let snad na celý týden v K., oboje je lesní školka, není očkovaná, takže do státní školky mi ji nevezmou. Jakmile se mi uvolní ty dva dny, půjdu pracovat. Už teď dělám ve volných chvilkách práci pro známé a chci v tom pokračovat, k tomu mám příslib zaměstnavatele, že mi bude dodávat práci, když budu mít zrovna volněji.

A teď nevím, jestli to má smysl, ale napadlo mě, jestli na těch pár měsíců nejít na úřad práce. Dočetla jsem se na internetu, že je možné třeba i jen na jeden den nastoupit do práce, potom ukončit pracovní smlouvu a když se do tří dnů nahlásím na úřadu práce, měla bych dostat tu vyšší podporu, která se bude počítat z průměrného výdělku po rodičovské (takže z toho 1 dne?) Potvrdila mi to jedna maminka, které to takhle spočítali. Mně rodičovská skončila už v lednu a před mateřskou jsem byla půl roku na nemocenské, takže nevím, jestli to mám vůbec zkoušet, jestli mám na podporu nárok, případně na nějakou jinou podporu třeba od sociálky.

Měla byste prosím nějakou radu nebo tip, jak se v mé situaci zachovat?

Moc Vám děkuji :-), K.

ODPOVĚĎ 1:

Dobrý večer,

píšete, že berete rodičovský příspěvek a máte příslib zaměstnavatele, že Vám bude dodávat práci – od toho bych se asi nejdříve odrazila.

1. STÁVAJÍCÍ ZAMĚSTNÁNÍ:

V první řadě je to zaměstnavatel, který je povinen Vás po skončení rodičovské dovolené opětovně zařadit do pracovního procesu, i když není povinen Vás umístit přímo na to stejné místo, ale je povinen Vám přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy a kvalifikace. V případě, že by takovou práci pro Vás neměl, zakládá to překážku v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. Pokud by Vaše pracovní místo zrušil a rozvázal s Vámi pracovní poměr z organizačních důvodů, máte samozřejmě nárok na odstupné, podle délky Vašeho předchozího zaměstnání a výpovědní dobu.

Pokud byste ve stávajícím zaměstnání zůstala, tak jako matka malého dítěte do 15 let máte podle ustanovení § 241 odst. 2 zákoníku práce nárok na úpravu pracovní doby, a to pokud v tom zaměstnavateli nabrání vážný provozní důvod (např. kdybyste pracovala na směny apod.). Požádáte-li svého zaměstnavatele o úpravu pracovní doby nebo o kratší pracovní dobu, je zaměstnavatel povinen Vám vyhovět. Pokud byste chtěla svůj stávající pracovní poměr rozvázat a zaevidovat se na úřad práce, Vaše pozice v případném novém zaměstnání už nemusí být tak silná.

2. DALŠÍ DÁVKY

Dále bych se poradila na místní pobočce státní sociální správy, jestli byste neměla nárok na jiné dávky státní sociální podpory. Napadá mě třeba přídavek na dítě nebo příspěvek na bydlení, podle výše Vašich rodinných příjmů.

3. ÚŘAD PRÁCE

Na úřad práce se samozřejmě můžete jít přihlásit okamžitě po rozvázání Vašeho stávajícího pracovního poměru, nicméně doba poskytování podpory v nezaměstnanosti je ve Vašem věku do 50 let omezena na pouhých 5 měsíců, nebo pokud byste se účastnila rekvalifikace u úřadu práce, tak by se Vám podpora vyplácela po celou dobu rekvalifikace.

Pokud jde o výši dávky, tak na podporu v nezaměstnanosti vypočítanou z průměrného výdělku v posledním zaměstnání dosáhne ten rodič, který doloží společně se žádostí o přiznání podpory také potvrzení o tom, že v posledních dvou letech před zařazením do evidence úřadu práce pracoval a zároveň má zaplaceno z této činnosti důchodové pojištění. Pokud se nahlásíte úřadu do tří pracovních dnů po rozvázání pracovního poměru, zařadí Vás úřad práce do evidence uchazečů o zaměstnání ode dne, který následuje po skončení zaměstnání. Skončíte-li např. 15. 5., zaevidujete se do tří pracovních dnů, a splníte-li podmínky nároku na podporu, přizná Vám ji úřad už od 16. 5.

Při výpočtu výše podpory v nezaměstnanosti hraje rozhodující roli to, zda jste v uplynulých dvou letech opravdu pracovala, nebo jestli Vás zaměstnavatel pouze vedl ve stavu zaměstnanců. Jestliže jste skutečně pracovala, získáte nárok na podporu v nezaměstnanosti vypočtenou z předchozího průměrného měsíčního čistého výdělku, tj. první dva měsíce 65%, v dalších dvou měsících 50% a poslední měsíc 45% procent předchozího příjmu.

V opačném případě se výše podpory počítá z průměrné mzdy v národním hospodářství, což pro rok 2015 činilo 25 903 Kč. V takovém případě dostanete za první 2 měsíce dávku ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající měsíc podpůrčí dobu ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství.

Nedovedu tedy posoudit, jestli by se Vám vyplatilo zaměstnat se na ten 1 den se mzdou vyšší než 25.903,- Kč a dostat o pár set korun vyšší podporu.

Máte-li ke shora uvedenému další dotazy, které Vás třeba po přečtení ještě napadnou, nebo nějaké upřesnění k Vaší stávající situaci, můžete napsat ještě jednou :-).

Zatím hezký večer,

Eliška Erbenová

__________________________________________________________________________________

 

DOTAZ 2:

Dobrý den paní Eliško,

mohla bych na Vás prosím mít věc, se kterou si moc nevím rady?

Jestli ano, tak tedy: Včera se mi ozval zaměstnavatel, že potřebuje se mnou ukončit ke konci června smlouvu dohodou, protože si nemůže dovolit držet zaměstnance, který tam fyzicky není. Je ochotný se mnou spolupracovat dál, klidně pravidelně pár dní v týdnu, ale na živnostenský list.

Do toho mi přišla jiná pracovní nabídka také na živnostenský list a pár dní v týdnu, a pro mě zajímavější, než původní práce, i když za míň peněz. Mám také možnost spolupracovat jen tak bez papíru na dálku se dvěma firmami z L., s příjmem do 10000 měsíčně, což už teď dělám. 

Do toho bychom chtěli s manželem další miminko. Dcerce je teď 2 a půl. Se zaměstnavatelem mám domluvenou tříletou rodičovskou dovolenou.

A teď prosím Vás - moje dilema. Kdybych teď, nebo na podzim, nebo o vánocích otěhotněla - jak se budou lišit scénáře co se týče financí, mateřské, nemocenské? Moje minulé těhotenství bylo rizikové, byla jsem na nemocenské téměř od začátku. Tentokrát ale asi žádnou nemocenskou čekat nemůžu, nebo ano? A co mateřskou?

Měla bych u zaměstnavatele trvat na délce rodičovské, když budu zároveň pracovat pro někoho jiného (i když třeba jen na dva dny v týdnu)? Můžu vůbec pracovat oficiálně v oboru, když jsem zároveň na mateřské? A co by pro mě znamenalo otevřít si živnostenský list a pracovat nezávisle pro několik firem?

Je v tom spousta otázek a já v tom plavu, tak Vás moc prosím alespoň o krátké nasměrování, budu Vám moc vděčná, když se ozvete.

Děkuji Vám :-)

K.

ODPOVĚĎ 2:

Hezký večer,

předem musím upozornit, že jako těhotná zaměstnankyně máte samozřejmě jistější pozici ve vztahu k dávkám sociálního zabezpečení. Váš zaměstnavatel to na Vás zkouší a není pravda, že si nemůže dovolit držet zaměstnance na mateřské/rodičovské dovolené, protože ho to fakticky nic nestojí.

Nemocenská: Plánujete-li s dalším těhotenstvím jít ihned na nemocenskou, vznikne Vám na ni nárok, pokud na ni nastoupíte z pracovního poměru nebo do 7 dnů po jeho skončení (ochranná lhůta). Pak předpokládám, že byste čerpala až do doby, než by Vám vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Nemocenské můžete čerpat i po skončení zaměstnání, ale musíte o něho požádat za jeho trvání, nebo v ochranné lhůtě. Jako OSVČ byste na nemocenskou měla také nárok, ale musela byste si jej logicky platit sama :-).

PPM: Platí to samé, co u nemocenského, ale ochranná lhůta je delší, a to až 180 dní za podmínky, že zaměstnání skončilo v době těhotenství. Nárok na PPM máte při splnění těchto podmínek:

- porodila jste dítě (to je jasné :-));

- jste účastna nemocenského pojištění (jinými slovy máte zaměstnání nebo si jej platíte sama jako OSVČ) nebo Vám trvá ochranná lhůta 180  dní;

- Vaše účast na nemocenském pojištění v posledních 2 letech trvala alespoň 270 dní;

- nemáte započitatelný příjem ze zaměstnání, ze kterého Vám bude PPM poskytována.

Přivýdělek na PPM:

Zde je situace složitější a v zásadě máte 3 možnosti:

1. - práce u dosavadního zaměstnavatele, avšak nemůže se jednat o dosavadní práci, je třeba vykonávat jiný druh práce, na který bude sjednána nová pracovní smlouva nebo dohoda;

2. - libovolná práce u jiného zaměstnavatele na pracovní smlouvu nebo dohodu, avšak s předchozím souhlasem dosavadního zaměstnavatele (§ 304 zákoníku práce);

3. - vykonávat práci jako OSVČ - zde však platí omezení, jako u bodu 1, že se nesmí jednat o stejnou práci, ze které pobíráte PPM - muselo by se jednat o jiný druh práce.

Přivýdělek na rodičovské dovolené:

Abyste následně nepřišla o rodičovský příspěvek, je nutno počítat i s věkem mladšího dítěte. Stávající právní úprava totiž rozlišuje péči o děti, které nedosáhly 2 let, a které dosáhly 2 let - u těch se již nesleduje návštěva předškolních zařízení. U dítěte mladšího 2 let je maximální možná docházka do předškolního zařízení zastropována na 46 hodin měsíčně. V případě porušení tohoto pravidla byste o rodičovský příspěvek mohla přijít. A nyní k tomu přivýdělku, který je až na toto pravidlo zcela benevolentní. Během čerpání rodičovského příspěvku můžete pracovat podle libosti :-).

Právní úprava rodičovského příspěvku by se podle zpráv z médií měla od 1. 4. 2017 změnit. Pravidlo o maximálním počtu hodin v předškolním zařízení pro děti do 2 let by se mělo zrušit a měla by se rovněž zrušit maximální možná měsíční výše dávky, která je nyní na 11.500,- Kč, avšak v závislosti na výši příjmů. To by se Vás tedy zřejmě mělo také týkat.

Stávající stav:

Jakmile Vám skončí rodičovská, tak byste správně měla nastoupit zpět do práce. Jak uvádíte, tak z důvodu předchozího rizikového těhotenství, byste zřejmě potřebovala nastoupit okamžitě na nemocenskou ze stejného důvodu. To by bylo možné i za předpokladu, že by s Vámi zaměstnavatel pracovní poměr zrušil, ale musela byste být v tu dobu již těhotná, nebo v ochranné lhůtě 7 dní po skončení pracovního poměru.

Následný vznik nároku na PPM závisí na době, kdy byste o ni žádala, pokud byste byla stále zaměstnaná, tak zde není žádný problém. Pokud byste již zaměstnaná nebyla, tak byste byla oprávněna o PPM požádat, pokud by se tak stalo ještě v ochranné lhůtě 180 dní (tzn. na PPM byste nastoupila nejpozději do 180 dní od zániku pracovního poměru). V případě uplynutí této ochranné lhůty, Vám nárok na PPM již nevznikne.

Musíte tedy zvážit sama, co se Vám více vyplatí. Pokud budete chtít v pracovním poměru setrvat a zároveň podnikat, upozorňuji, že se nesmí jednat o stejnou práci.

Samozřejmě jako OSVČ můžete pracovat pro libovolný počet firem, nicméně daňově Vám neporadím. Budete-li chtít nemocenskou a PPM jako OSVČ, budete si muset tyto zálohy platit sama. V případě OSVČ je navíc vyloučena možnost pobírat ošetřovné (tzn. pokud byste nemohla pracovat z důvodu ošetřování nemocného dítěte). 

Stačí takto, nebo Vás této souvislosti ještě něco napadlo :-)??

Zdravím,

Eliška Erbenová

__________________________________________________________________________________

 

DOTAZ 3a:

Dobrý den, paní Erbenová,

přes složitost situace se budu snažit být stručná.. Loni v létě jsem se po více jak 5 letech rozhodla rozvázat PP u zaměstnavatele a odstěhovala se s partnerem do jiného města. Do konce roku jsem byla evidována na ÚP a od nového roku jsem nastoupila do nového zaměstnání se smlouvou na 1 rok a zkušební dobou 6 měsíců. V průběhu března jsem zjistila, že jsem těhotná a vzhledem k tomu, že jsem loni v létě prodělala potrat a v nové práci jsem jako vedoucí byla v rizikovém prostředí, tak mi bylo doporučeno, abych zůstala doma v pracovní neschopnosti - na tu jsem nastoupila 4.2. No a v logické návaznosti mi zaměstnavatel doručil poštou zrušení PP ve zkušební době - na což má samozřejmě právo. Chtěla bych se zeptat, jak bych měla nyní postupovat a zda mám nárok na nějaký příspěvek (ať už nyní nebo později mateřská/rodičovská..?) A aby toho nebylo málo, tak máme s partnerem v blízké době svatbu, takže již nebudu svobodná.

Předem Vám velmi děkuji za odpověď, ať už bude jakákoliv.

M.

ODPOVĚĎ 3a:

Hezký večer,

pokud jde o Vaše stávající zaměstnání, tak přestože jste byla ve zkušební době, není zaměstnavatel oprávněn ani v takovém případě zrušit pracovní poměr v době prvních 14 dní pracovní neschopnosti, takové zrušení pracovního poměru je neplatné. Stejně tak se domnívám, že by nebylo složité prokázat důvod, pro který s Vámi zaměstnavatel pracovní poměr zrušil, a to je, předpokládám, Vaše těhotenství. Prokázalo-li by se, že důvodem zrušení pracovního poměru ve zkušební době bylo Vaše těhotenství, takové zrušení by bylo rovněž neplatné. Nevím, zda by nestálo za to, za zachování pracovního poměru bojovat, protože jeho trvání by mohlo ovlivnit případné pozdější čerpání dávek sociálního zabezpečení.

V případě, že byste chtěla uplatnit u zaměstnavatele neplatnost rozvázání pracovního poměru, je toto Vaše právo omezeno lhůtou 2 měsíců, která počíná běžet ode dne, kdy pracovní poměr neplatným rozvázáním skončil - takže předpokládám, že byste tak ještě mohla učinit. Po uplynutí této lhůty již nárok uplatnit nelze. Pro zachování této lhůty by stačilo napsat zaměstnavateli jednoduchý dopis, že z toho a toho důvodu považujete rozvázání pracovního poměru ve zkušební době za neplatné a požadujete, aby Vás i nadále zaměstnával. Tento dopis mu doručte buď na pracovišti s potvrzení převzetí nebo doporučeně na dodejku. Pokud Vám práci z jakéhokoli důvodu přidělovat nebude, máte za tu dobu nárok na náhradu mzdy. Pokud byste se rozhodla neplatnost pracovního poměru uplatnit, doporučuji se pro tento případ poradit s advokátem, jak nejlépe postupovat.

Co se týče dávek sociálního zabezpečení, tak píšete, že nyní čerpáte nemocenskou. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) byste měla, nicméně musela byste splnit podmínku povinné účasti na nemocenském pojištění za poslední 2 roky před porodem alespoň 270 dní a ke dni nástupu na PPM byste musela být účastna nemocenského pojištění (tzn. za trvání zaměstnání) nebo byste nastoupila v tzv. ochranné lhůtě, která pro nárok na PPM činí 180 kalendářních dní.

Trval-li však zrušený pracovní poměr kratší dobu než 180 dní, bude ochranná lhůta činit jen tolik kalendářních dnů, kolik trvalo toto zaměstnání. To znamená, že nárok na PPM v případě zrušení pracovního poměru byste měla, pokud byste splnila potřebnou dobu pojištění a nastoupila byste na ni nejpozději v době trvání ochranné lhůty. Na PPM můžete nastoupit nejdříve 8 týdnů před termínem porodu podle těhotenské průkazky. Pokud by Vám nárok na PPM nevznikl, byla byste oprávněna čerpat nemocenské avšak maximálně do 6 týdne po porodu. Proto se domnívám, že zachování stávajícího pracovního poměru by pro Vás bylo z tohoto důvodu důležité.

Dále můžete využít dávku porodného, na kterou byste měla nárok, pokud příjem Vaší rodiny nepřevyšuje součin částky životního minima a koeficientu 2,4. Aktuální výše porodného činí 13.000,- Kč na první dítě. Online kalkulačku životního minima lze nalézt např. zde: http://www.penize.cz/kalkulacky/zivotni-minimum#zivmin

Jakmile byste dočerpala předchozí dávku ať už nemocenského, nebo PPM, můžete bez dalšího požádat o rodičovský příspěvek, to je dávka nezávislá na příjmu, která se poskytuje do 4 let věku dítěte. Po dobu čerpání rodičovského příspěvku si můžete volit jeho výši a dobu čerpání až do vyčerpání přidělené částky 220.000,- Kč.

Další dávky, ať už jde o přídavek na dítě nebo příspěvek na bydlení jsou rovněž závislé na výši příjmů v rodině. Přídavek na dítě se stejně jako porodné poskytuje, pokud příjmy v rodině nepřevyšují součin životního minima rodiny a koeficientu 2,40, na příspěvek na bydlení máte nárok jednoduše tehdy, pokud Vaše náklady na bydlení činí více než 30% Vašich příjmů a jedná se o nějaké průměrné bydlení.

Napište, prosím, pokud byste čemukoli nerozuměla, nebo Vás po přečtení odpovědi napadl ještě jiný dotaz :-).

Hezký večer zatím a ať to všechno zvládnete :-). Eliška Erbenová

…………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………

 

DOTAZ 3b:

Dobré ráno paní Erbenová,

velice vám děkuji za odpověď, a jestli tedy mohu, tak bych vás ještě ráda požádala o drobné doplnění.

Moje chyba byla, že jsem vám hned na začátku nenapsala, že zaměstnavatel mi PP zrušil až po těch 14 dnech v pracovní neschopnosti, takže s tím bohužel nic dělat nepůjde. 

Nyní jsem tedy v pracovní neschopnosti, a pokud jsem vás pochopila správně, tak pokud zůstanu v pracovní neschopnosti až do skončení šestinedělí, tak budu pobírat nemocenskou a pak bych přešla rovnou na rodičovskou? Nebo by tam nárok na nějakou mateřskou byl, když budu počítat, že rodit budu cca v …, což pro mě znamená nástup na mateřskou v …  - tou dobou v posl. 2 letech odpracováno 12-13 měsíců (tím pádem 270 dní by mělo být splněno), ochrannou lhůtu určitě nestihnu. 

Co se týče jakýchkoliv přídavků a příspěvků, tak vzhledem k příjmu partnera nebudeme mít na nic nárok.

A ještě jedna technická, doteď jsem vše hlásila u zaměstnavatele, jak to bude nyní? Mám se já osobně někde hlásit po skončení PP? (pojišťovna, sociálka, pracovní úřad??). Případně komu budu nyní odevzdávat papír na peníze na nemocenské?

Ještě jednou vám velice děkuji a přeji hezký den. :-)

ODPOVĚĎ 3b:

Zdravím hezky také,

podmínky pro nárok na PPM musí být bohužel splněny kumulativně, takže kromě těch minimálně 270 dní pojištěné doby, byste na PPM ještě musela nastoupit buď ze zaměstnání, nebo z ochranné doby. Jsem ale stále přesvědčena o tom, že pokud byste uplatnila neplatnost zrušení pracovního poměru ve zkušební době z důvodu Vašeho těhotenství, tak v případném soudním sporu nejste úplně bez šance, ale to nechám na Vás :-).

Pokud jste na dočasnou pracovní neschopnost (DPN) nastoupila v době trvání Vašeho zaměstnání, tak byste měla mít nárok na dávky nemocenského až do ukončení DPN. nejdéle tedy do 6 týdnů po porodu. Poté můžete bez dalšího požádat o rodičovský příspěvek. Upozorňuji dále, že v souvislosti s ukončením PP Vám musí zaměstnavatel vystavit potvrzení o zaměstnání a evidenční list důchodového pojištění.

V době pobírání rodičovského příspěvku za Vás zdravotní pojištění platí stát. Doba strávená péčí o dítě do 4 let věku je z hlediska sociálního pojištění považována za tzv. náhradní dobu pojištění, tzn., že sociální pojištění sice neplatíte, ale doba se započítává do nároku na důchod. Dle mého názoru se tedy z důvodu placení jakéhokoli pojistného nemusíte hlásit nikam. Od 15. dne DPN vyplácí nemocenskou příslušná OSSZ, takže lístek na peníze posílejte tam.

Na ÚP bych se přihlásila po skončení rodičovské dovolené, nicméne počítejte s tím, že ve věku do 50 let je nárok na podporu v nezaměstnanosti omezen délkou 5 měsíců. Doba strávená na rodičovské dovolené se počítá jako výkon práce a pro účely výpočtu výše podpory se bere průměrná mzda v ČR.

Napadlo-li Vás ještě cokoli jiného, klidně napište ještě jednou :-).

…………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………

 

DOTAZ 3c:

Hezký den paní Erbenová,

moc vám děkuji za vaše rady a cenné informace. Vím, že se ke mně zaměstnavatel nezachoval zrovna dvakrát nejlépe, nicméně do soudního sporu se s partnerem pouštět nechceme. Zůstanu tedy na nemocenské - na tu jsem nastoupila v době trvání zaměstnání a po šestinedělí přejdu rovnou na rodičovskou.

Spíš mě nyní trápí, že jediné, co mi zaměstnavatel poslal, je zrušení PP a nyní mě dále nekontaktuje ohledně těch dalších dokumentů (potvrzení o zaměstnání, evidenční list, nezaslali mi ani poslední výplatní pásku), navíc si ode mě převzali na HR lékařské potvrzení na peníze pro OSSZ a nevím, zda to tedy pošlou nebo to z jejich strany byla jen nějaká taktika.. potvrzení bylo ke konci … a ukončení mi přišlo … s platností ihned po převzetí. Myslíte, že bych je měla kontaktovat sama? Mám i docházkovou kartu, která se vrací, jen jsem z té situace nyní trochu na rozpacích.

A ještě jedna (snad poslední :-)) otázka: Nemám tuto změnu nahlásit na pojišťovně? Jak je to nyní s placením zdravotního pojištění?

Moc děkuji a přeji krásný den. :-)

M.

ODPOVĚĎ 3c:

Dobrý den,

zaměstnavatele určitě kontaktujte a své potvrzení o zaměstnání a evidenční list důchodového pojištění vyžadujte. Tuto povinnost má zaměstnavatel podle ustanovení § 313 zákoníku práce. Nejlepší bude, budete-li kontaktovat jeho účetní, která Vám požadované dokumenty zašle, nebo se s ní dohodněte, kdy Vám umožní si je vyzvednout.

Pokud změnu nahlásíte své zdravotní pojišťovně, určitě tím nic nezkazíte :-). Po dobu nemocenské by za Vás měl zdravotní pojištění platit stát, stejně jako je tomu v době čerpání rodičovské dovolené.

Držím palce, ať to zvládnete :-).

 

Eliška Erbenová

 

Copyright © 2012-2014 Mateřský klub Rozmarýnek, Jaroměř. Všechna práva vyhrazena.